Drewniane, tapicerowane czy metalowe – jakie łóżko do sypialni wybrać?

02-09-2021

Drewno, metal lub tapicerka - każdy z materiałów ma swoje zalety, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Jakie właściwości mają poszczególne tworzywa i czym kierować się przy zakupie łóżka do sypialni? Aby rozstrzygnąć wątpliwości, przeczytaj nasz poradnik.

 

Łóżka drewniane

 

Meble z naturalnego drewna zapewnią nam zdrowy, kojący wypoczynek. Tworzywo nie wywołuje uczuleń, a ponadto ma właściwości antystatyczne, dlatego podczas snu nie wdychamy nadmiernej ilości kurzu. Kolejną zaletą drewna jest jego uniwersalność. Drewniane meble świetnie prezentują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, a bogactwo gatunków i odcieni umożliwia dopasowanie umeblowania do każdego wystroju. Drewno jest wreszcie bardzo trwałe, dlatego łóżko będzie służyć Ci przez lata – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz.

 

Aby utrzymać drewniane łóżko w dobrym stanie, należy regularnie je konserwować. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do wypaczeń, uszkodzeń powierzchni i uciążliwego trzeszczenia mebla. Do pielęgnacji używamy dedykowanych preparatów i delikatnych akcesoriów, a zabieg systematycznie powtarzamy przynajmniej kilka razy w roku.

 

Łóżko drewniane

 

 

Łóżka metalowe

 

Metal nie ma sobie równych pod względem trwałości. Łóżka z kutą ramą są całkowicie odporne na pękanie i odpryski, wysoką wilgotność i duże obciążenie, a taki mebel to inwestycja na lata. Modele metalowe wyróżniają się także estetyką. Różnorodność jest coraz większa: możemy wybierać między misternymi, ażurowymi konstrukcjami i nowoczesnymi formami z pojedynczych, prostych prętów. Metal świetnie łączy się również z drewnem i skórzaną tapicerką.

 

Łóżka metalowe

 

Piękny mebel wymaga wyjątkowej oprawy. Metalowe łóżko to sprzęt typowo "sypialniany", dlatego przy urządzaniu wielofunkcyjnego apartamentu lepiej zdecydować się na bardziej uniwersalny model. Ciężkie, kute meble są niepraktyczne także w przypadku częstych przeprowadzek. Pamiętajmy wreszcie o właściwościach metalu: tworzywo szybko się wychładza, a wytrzymałość idzie w parze z wysoką twardością, dlatego przy zajmowaniu miejsca w łóżku nietrudno o bolesne stłuczenie i siniaki.

 

 

Łóżka tapicerowane

 

Tapicerowane meble kuszą ogromnym wyborem kolorów i faktur. Wśród tkanin obiciowych znajdziemy połyskliwy welur, gładką sawanę lub różnorodne skóry, w dowolnych odcieniach i wzorach. Przy indywidualnym zamówieniu sami wybieramy tapicerkę, która pasuje do urządzanego wnętrza. Tekstylne wykończenie zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania łóżka: miękkie obicie łagodzi ostre krawędzie i amortyzuje drobne uderzenia. Dzięki temu żaden niespodziewany uraz nie zakłóci Twojego wypoczynku.

 

Łóżko tapicerowane

 

Do mankamentów tapicerowanych mebli należy nieco niższa trwałość. Materiał bywa podatny na zaciągnięcia i przetarcia, a przypadkowo rozlany sok lub czekoladowe smugi mogą na stałe wsiąknąć w tapicerkę. Ryzyko uszkodzeń można zminimalizować poprzez rozważny wybór obicia: nowoczesne tkaniny są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki plamoodpornemu wykończeniu łatwo utrzymać je w czystości.